Mikroskop materiałoznawczy to specjalistyczne urządzenie służące do badania mikrostruktury i powierzchni materiałów stałych. Wykorzystywany jest głównie w laboratoriach materiałoznawczych, metalurgicznych oraz w przemyśle do analiz jakości, struktury, składu i ewentualnych defektów materiałowych.
Głównym zadaniem mikroskopu materiałoznawczego jest umożliwienie szczegółowej obserwacji mikrostruktur metali, stopów, ceramiki, tworzyw sztucznych, kompozytów oraz innych ciał stałych. W przeciwieństwie do mikroskopów biologicznych, analizuje on próbki nieprzezroczyste, często po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni (np. szlifowaniu i trawieniu).
Wyposażone w specjalne oświetlenie refleksyjne (odbiciowe), umożliwiające obserwację światła odbitego od powierzchni próbki. Stosowane w mikroskopii świetlnej do analizy struktury ziaren, porów, pęknięć czy wtrąceń.
Specjalistyczna odmiana mikroskopów materiałoznawczych przeznaczona do badania metali i ich stopów. Często stosowana w przemyśle metalurgicznym i inżynierii materiałowej.
Nowoczesne mikroskopy z kamerą i oprogramowaniem do analizy obrazu. Pozwalają na dokumentację wyników, pomiary i automatyzację analiz.
Choć wykraczają poza klasyczną mikroskopię optyczną, są szeroko stosowane w zaawansowanych analizach materiałowych, oferując bardzo dużą rozdzielczość i trójwymiarowe obrazowanie mikrostruktur.
Zaawansowany mikroskop optyczny z oświetleniem refleksyjnym, stosowany w analizie powierzchni materiałów. Doskonały do badań metalograficznych i kontroli jakości.
Wysokiej klasy mikroskop materiałowy oferujący zaawansowaną optykę, automatyzację i cyfrowe przetwarzanie obrazu.
Mikroskopy przemysłowe do badań materiałoznawczych z szerokim zakresem zastosowań i funkcji pomiarowych.
Mikroskopy cyfrowe umożliwiające łatwe dokumentowanie i analizę próbek bez konieczności skomplikowanego przygotowania.
W mikroskopii materiałowej bardzo istotne jest właściwe przygotowanie próbki – obejmuje to:
Typowe powiększenia mieszczą się w zakresie od 50x do 1000x. Do analiz SEM można uzyskać nawet powiększenia ponad 100 000x.
Mikroskop biologiczny służy do obserwacji przezroczystych próbek (np. komórek), mikroskop materiałoznawczy do badania powierzchni nieprzezroczystych materiałów w świetle odbitym.
Tak, to jedno z jego głównych zastosowań – weryfikacja jakości wykonania, analiza powierzchni, wykrywanie wad i ocena trwałości materiałów.
Większość nowoczesnych modeli posiada funkcję integracji z komputerem, dzięki czemu możliwa jest analiza obrazu, pomiary i tworzenie raportów.
Specjalizujemy się w dziedzinie mikroskopii elektronowej oraz rozwiązaniach dedykowanych do preparatyki próbek mikroskopowych. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, w celu doboru optymalnego rozwiązania:
PIK INSTRUMENTS
tel: +48 22 726 74 96
e-mail: kontakt@pik-instruments.pl
ul. Źródlana 9
05-090 Laszczki, Polska
pon-pt: 08:00 – 16:00
Copyright © 2025 by PIK Instruments | All Rights Reserved | Design by Pride of Lions